Piece i kotły – ogrzewanie domu z pomysłem

Piece i kotły – co musisz wiedzieć?

Budowanie domu to zadanie niewątpliwie stresujące. Niemal cały czas stajemy przed koniecznością dokonywania wyborów, które nie są łatwe, a my, jeśli nie jesteśmy do końca zorientowani w danym temacie, musimy się nieustannie edukować, żeby nie popełnić jakiegoś błędu. Zły wybór w wielu sytuacjach, może nas sporo kosztować. Nie tylko pod względem finansowym, ale też w kwestii problemów, które czekają nas, gdy dokładnie nie zapoznamy się z danym zagadnieniem. Gdy nie poświęcimy na to wystarczającej ilości czasu, możemy potem gorzko żałować. Każdy, kto budował kiedyś dom wie, że jednym z takich dylematów jest kwestia ogrzewania domu. Piece czy kotły to pytanie powraca jak bumerang.

Najlepsza oferta w regionie

Jeśli chodzi o kotły i piece, Olsztyn jest miastem, posiadającym wyjątkowo dobrą ofertę. Warto skorzystać z wyszukiwarki i zorientować się w asortymencie firm, z tego właśnie miasta. Im więcej propozycji poznamy przed podjęciem decyzji, tym lepiej. Wiele osób podchodzi do sprawy powierzchownie, co zazwyczaj nie kończy się dobrze ani dla ich portfeli, ani dla nich samych. Jeśli kwestia ogrzewania domu, jest jeszcze przed Tobą, nie popełnij tego błędu i zapoznaj się z poniższą lekturą. Postaram się w sposób skondensowany, przybliżyć Ci ten temat, oraz udzielić kilku rad.

Kotły

Piece i kotły, są często w błędny sposób traktowane, jako tożsame. W istocie różnią się one od siebie i są dostosowane do różnych potrzeb. Przede wszystkim, różni je sposób dostarczania ciepła. O ile piece produkują i dostarczają ciepło jedynie w miejscu, w którym się znajdują, o tyle kotły są niejako źródłem ciepła, które może być dostarczane w pożądane przez nas miejsce, do dowolnego pomieszczenia w naszym domu. Kotły stanowią centrum systemu grzewczego. Przekształcają paliwo stałe, ciekłe lub gazowe w energię cieplną, powodując podniesienie temperatury nośnika ciepła – może nim być woda, para wodna lub powietrze, które poprzez instalację grzewczą dostarczane jest do docelowych urządzeń grzewczych, znajdujących się w pomieszczeniach w całym domu.

Piece

Zatem, jak łatwo wywnioskować z powyższego opisu, kotły będą się różnić ze względu na paliwo, do którego są dostosowane, a także ze względu na nośnik ciepła, który produkują. Jednym z popularnych rozwiązań, są kotły na pellet. Pellet jest materiałem opałowym, powstałym ze sprasowanych w tak zwanych peleciarkach materiałów drzewnych. Proces odbywa się pod wysokim ciśnieniem. Pellet ma postać niewielkich brykietów- granulatu, w kształcie kulek lub walców. Ich wartość opałowa jest zbliżona do drewna, a same pellety, są rozwiązaniem bardzo popularnym.Ich dużą zaletą jest to, że zostawiają niewielką ilość popiołu. Alternatywą dla nich są kotły na drewno. Inną, równie ciekawą opcją są kotły na ekogroszek. Czym w istocie jest to niepozornie nazywające się paliwo? Ekogroszek, to tak naprawdę nazwa handlowa. Określa ono paliwa stałe, wykonane z węgla kamiennego lub brunatnego. Należy uważać, ponieważ na rynku jest ogromna ilość podróbek, wykonanych z miału węglowego i lepiszczu. Mają one znacznie gorsze parametry- zarówno grzewcze, jak i emisyjne. Kolejnym rozwiązaniem są kotły węglowe. W niektórych z nich możliwe jest również wykorzystanie ekogroszku, jako paliwa. Zanim kupisz taki piec, koniecznie się zorientuj, jakie daje Ci możliwości.

Drogi znaczy lepszy

Być może niewiele większy wydatek sprawi, że nie będziesz musiał się zamykać na jedno rozwiązanie. Najlepiej zapytaj doradcę w sklepie. Gdy korzystasz ze sklepu internetowego, informacja może zostać udzielona telefonicznie. Osoby tam pracujące są naprawdę świetnie zorientowanie, szczególnie w niektórych miastach. Jednym z nich jest Olsztyn będący miastem, pozwalającym nam znaleźć wiele osób, posiadającą szeroką wiedzę w tej dziedzinie. Wystarczy poszukać odpowiedniego sklepu i w razie wątpliwości zdzwonić. Na pewno się nie zawiedziemy, a może nam to oszczędzić sporo czasu i nerwów. Wracając do wyboru sposobu ogrzewania, trzeba wiedzieć, że jeżeli chodzi o piece, sytuacja wygląda bardzo podobnie. W ofercie mamy zarówno takie, z podajnikami na pellet, jak i ekogroszek. Dobór paliwa, którym chcemy zasilać nasze źródło ciepła, jest więc kluczowy. Jeżeli nie możesz się zdecydować, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, będą kotły uniwersalne. Jednym z miast, w których z całą pewnością je znajdziesz, jest Olsztyn. Szeroka oferta tutejszych sklepów, ułatwi Ci wybór. Podobnie duże pole manewru, dają kotły dwupaleniskowe. Dla wielu osób, to właśnie one okazują się strzałem w dziesiątkę.

Podpytaj specjalistów

Jeżeli po przeczytaniu powyższych informacji, zapoznaniu się z ofertą sklepów, zasięgnięciu szczegółowych informacji od sprzedawców, nadal nie możesz się zdecydować pozostaje Ci liczyć na pomoc osób, które kiedyś były w podobnej sytuacji do Ciebie. Warto pamiętać, że aby zorientować się w temacie, zawsze można popytać wśród rodziny i znajomych, którzy mają w tej kwestii doświadczenie. Ma to tę przewagę, nad standardowym zapoznaniem się z ofertą, że rozwiązania te, zostały w istocie przez te osoby sprawdzone i mają one z całą pewnością sporo do powiedzenia na ten temat. Wymienią się z nami swoimi przemyśleniami, przedstawią bliżej aspekty, które powinniśmy zwrócić uwagę. Może nam to w dużym stopniu pomóc w dokonaniu wyboru. Najlepiej wybierz takiego dostawce który gwarantuje dowóz oraz instalacje.

Opinie w internecie

Innym sposobem jest korzystanie z forów internetowych, oraz witryn, w których ludzie oceniaj produkty konkretnych marek. Czytając komentarze ludzi z całej Polski, możemy się dowiedzieć znacznie więcej niż od znajomych, z prostego powodu- internet, i fora o tematyce budowlanej, zrzeszają olbrzymią liczbę ludzi. A olbrzymia liczba ludzi, to olbrzymia liczba doświadczeń. Ludzie chętnie dzielą się sprawdzonymi przez siebie rozwiązaniami w internecie. Dowiemy się w ten sposób, na ile prezentowany przez producentów opis sprawdza się w praktyce.