Okulista czyli szukamy najlepszego specjalisty

Okulista czy optyk?

Całe swoje życie miałeś sokoli wzrok i nawet z ostatniej ławki w szkole widziałeś dokładnie wszystko jak na dłoni? Nawet drobne pismo polonistki i niewyraźne litery matematyczki? Musisz wiedzieć, że nawet u człowieka, który nigdy nie miał żadnych problemów z oczami w okolicach czterdziestki lub trochę później (wszystko to zależy od różnych czynników) zaczynają się kłopoty z czytaniem, przy którym musisz przybliżać do siebie gazetę, by cokolwiek zrozumieć; oglądaniem telewizji, gdzie postaci zaczynają być rozmazane i nie wiesz czy to Twoja ulubiona aktorka zanim się ona nie odezwie. Wtedy pojawiają się pytania co zrobić? Okulista czy optyk?

Najpierw Okulista

Nie martw się tym stanem rzeczy i po prostu udaj się do lekarza. Okulista zbada Cię dokładnie i po wykluczeniu jakichś poważnych chorób skieruje do kupna okularów lub zaleci soczewki. Jeśli nie ma przeciwwskazań to one mogą uratować Twoją dumę. Wiele osób bowiem uważa noszenie okularów za wstyd. Pozostała część to ludzie, dla których jest to całkowicie neutralne, a są i tacy, którzy uważają je za seksowny atrybut. Jak widzisz jest to nie tylko forma terapii wzroku, ale także odświeżenie wyglądu. Przyjemne z pożytecznym.

Okulary to także styl

Większość znajomych i osób z rodziny na pewno zauważy w Tobie zmianę. Wybieraj więc takie oprawki, które będą do Ciebie pasowały ze względu na kształt, wielkość i kolor. Jeśli masz drobną twarz, unikaj dużych okularów, które zasłonią połowę twarzy. Możesz dopasować oprawki na przykład do koloru włosów albo najczęściej wybieranego lakieru do paznokci lub po prostu wybierz Twój ulubiony odcień. Wszystkie te rzeczy związane z oprawkami pomoże wybrać Ci optyk. Wybierz takiego, który zna się również chociaż trochę na stylizacji. Może to brzmi trochę nieprofesjonalnie, ale warto poszukać takiego, który oferuje kompleksowe usługi specjalistyczne łączące zarówno wiedzę dotyczącą wzroku, oka, poprawy widzenia, jak i odrobinę poczucia stylu.

Znak rozpoznawczy

Okulary bowiem mogą stać się Twoją wizytówką. Przykładem może tutaj być Jerzy Owsiak, którego wizerunek niezmiennie kojarzy się wszystkim Polakom z czerwonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale także z czerwonymi, dużymi oprawkami okularów. Na pewno nie chodzi w nich na co dzień, ale na finałach orkiestry bez nich wyglądałby dziwnie i jakoś inaczej i wiele osób nie mogłoby się przyzwyczaić do jego nowego wyglądu. Jeśli nie jesteś ograniczony (lub ograniczona) finansowo to możesz pokusić się także o kilka rodzajów oprawek i wtedy będziesz w posiadaniu okularów na przykład biznesowych, a więc standardowych w stonowanych barwach czy imprezowych, które będą miały szalony kolor, który nie przystoi panu czy pani z biura na co dzień. Opcji jest naprawdę wiele i każdy w jakiś wygodny dla siebie sposób próbuje znaleźć się w nowej sytuacji.

Szukamy specjalisty

Wiesz już co robić, ale jak znaleźć tego fachowego okulistę i pomocnego optyka? Jeżeli mieszkasz w małym miasteczku lub na wsi wybór będzie się pewnie ograniczał do dwóch czy trzech specjalistów, którzy do tego są raczej znani i wiesz już o nich wszystko. Decyzja jest wtedy łatwa, prosta i przyjemna. Nie ma żadnego problemu. A co zrobić, gdy miejscem zamieszkania jest duże miasto takie jak Olsztyn czy nawet Warszawa? Opcji poszukiwania tych właściwych ludzi jest kilka. Pierwszy sprawdzony sposób to oczywiście rozmowa ze znajomymi, rodziną, przyjaciółmi, którzy noszą okulary albo soczewki i są w stanie coś doradzić. Z reguły takie osoby chętnie dzielą się swoim doświadczeniem, na którym możesz polegać. Zakładając jednak, że Twoje pytanie było skierowane do ludzi, którym ufasz w pełni. Zdarza się jednak, że to co mówią wyklucza się między sobą. Jest kilka osób, które chodziły do tego samego specjalisty i mają o nim różne zdania. Możesz zdecydować się polegać na opinii najbardziej wiarygodnej osoby, ale zdecydowanie powinieneś poszukać innych opcji, by się upewnić.

Internet przybywa z pomocą

Jak zawsze niezawodny pozostaje Internet. Znaleźć w nim możemy dosłownie wszystko. Również komentarze pacjentów oraz klientów dotyczące konkretnego lekarza czy optyka. Poświęć trochę czasu i sprawdź osoby, które Cię interesują. Wpisując np. okulista Olsztyn znajdziesz całą listę lekarzy. Szukaj pod kątem ocen na portalach branżowych czy takich, które oceniają okulistów, pediatrów i innych specjalistów. Zawsze zawracaj uwagę na źródło oceny. Jeżeli ktoś, dając negatywną opinię, nie miał na tyle odwagi, by się podpisać to nawet nie zwracaj uwagi na takie oceny. Bierz za pewnik takie, które są podparte konkretnymi przykładami i argumentami. Gdy chcesz się czegoś dowiedzieć od osoby, która pozostawiła komentarz, nie bój się napisać. Chodzi tutaj o Twoje zdrowie, więc raczej każdy będzie chciał pomóc. A jeżeli nawet zdarzy się, że ktoś odmówi to masz poczucie, że próbowałeś i tak naprawdę nic nie straciłeś. Zawsze jest szansa, że otrzymasz pożądane informacje i z ulgą z nich skorzystasz.

Zakończenie przygody

Gdy już wybierzesz odpowiednie osoby, przejdziesz badania, kupisz okulary świat stanie się wyraźny i otwarty. Wiele rzeczy będą jak nowe. Pamiętaj, żeby nosić ze sobą zawsze coś do przetarcia szkieł, które mogą zamoczyć się w deszcz czy też zaparować, gdy wejdzie się z zimnego powietrza do ciepłego pomieszczenia. Może to być specjalna ściereczka do powierzchni szklanych lub zwykła chusteczka higieniczna. Na rynku znaleźć również można specjalne płyny do czyszczenia szkieł, które są łatwe, szybkie i wygodne w użyciu. Jeżeli nie musisz nosić okularów przez cały czas, tylko na przykład do czytania, to warto zaopatrzyć się w etui, do którego włożysz okulary w chwili, gdy nie będą akurat niezbędne na Twoim nosie. Staraj się mieć je zawsze przy sobie: w torebce, teczce.