Kratownice drewniane – dlaczego warto?

Kratownice drewniane to rodzaj wiązarów dachowych, zwanych również dźwigarami lub kratownicami. Drewniane wiązary dachowe są stosowane od wieków i jest to najstarsza technika konstrukcji dachu. Jednak technologia i użyte materiały zmieniły się z biegiem czasu.

Kratownice drewniane – dziś 

Dziś dysponujemy zaawansowanymi łącznikami do obróbki drewna, programami do projektowania i bazami danych rozwojowych dla metod numerycznych stosowanych do obliczania drewnianych konstrukcji dachowych. Dzięki temu można zoptymalizować prace stolarskie i projektowe. Ze względu na użyte do produkcji materiały możemy wyróżnić trzy rodzaje kratownic: żelbetonowe, stalowe oraz drewniane. Jednak ten ostatni jest drugim rodzajem i jest stosowany głównie w konstrukcjach dachowych. Drewno, jako materiał ogólnego przeznaczenia, jest stosunkowo tanie i ma wysokie walory ekologiczne, nadal jest najczęściej wybieranym materiałem przy budowie dachów. W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi ma wyjątkowe właściwości. Po pierwsze, drewno ma wysoki stosunek wytrzymałości na rozciąganie i ściskanie do własnego ciężaru. Po prawidłowym wyschnięciu i zeszlifowaniu można osiągnąć optymalną wilgotność nie wyższą niż 18%. Ten rodzaj drewna nie zawiera zarodników i pleśni, a podczas procesu suszenia larwy owadów giną, a drewno całkowicie ustaje.

Dachy z wiązarów drewnianych – jakie są ich zalety? 

W ostatnim czasie popularne stały się drewniane kratownice. Głównie ze względu na swoje zalety: są bardzo lekkie, dzięki czemu nie obciążają zbytnio konstrukcji domu, są łatwe w realizacji, szybkie w montażu i pozwalają na konstrukcje kratownicowe dla dachów o dużej rozpiętości. Ponadto drewniane kratownice są niedrogie i można je stosować do wszystkich typów dachów. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, składa się z kilku lub kilkunastu pił kwadratowych, które tworzą połączony trójkątny układ. Drewniana kratownica składa się z elementów zewnętrznych (tj. Pasów górnych i dolnych) oraz elementów wewnętrznych (tj. słupków i krzyżulców). Drewniana krata wykonana jest z suszonego i impregnowanego drewna. Z powodzeniem można je stosować w domach drewnianych i murowanych z drobnych elementów ceramicznych.

Drewno to podstawa

Firmy produkujące prefabrykowane kratownice zazwyczaj zatrudniają najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie. Prefabrykowana więźba dachowa stosowana do więźby domów jednorodzinnych charakteryzuje się dużą precyzją wykonania każdego elementu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów informatycznych we współpracy z najbardziej zaawansowanymi obrabiarkami. Dlatego połączenie między różnymi elementami kratownicy jest bardzo dobre, a jednocześnie nie jest wymagane dodatkowe przycinanie i impregnacja. 

Cechą charakterystyczną drewnianych wiązarów dachowych jest to, że czas realizacji jest bardzo krótki. Tak, wiele firm zastrzega sobie prawo do wydłużenia okresu produkcji prefabrykatów do 2-3 miesięcy. Jednak najczęściej jest to spowodowane rosnącą popularnością tych rozwiązań, a co za tym idzie – wzrosła liczba zamówień (szczególnie jesienią i zimą).